Indulona 8 (jeseň 2013)

Fotky z Indulony 8 sa nachádzajú v tejto fotogalérii.

Ôsma dávka Indulony v Tatranskej Lomnici

V chladné novembrové dni sme okúsili májový čas. Že ako sa nám to podarilo? Účastníci Indulony VIII. sa totiž na chvíľku presťahovali do útulného penziónu Prvý máj v Tatranskej Lomnici, kde spoločne prežili jeden naplnený víkend.

Akcia, na ktorú som už počula toľko chvál. Intelektuálno–duchovno-logické napredovanie. Hm, snáď tam nebudú samí einsteinovia. Tak konečne mi to vyšlo. Posledný týždeň pred Indulonou som sa už nevedela dočkať. Tešila som sa na známe tváre, novú skúsenosť a v neposlednom rade – na tohtoročné témy.  

Organizátori načasovali ôsmu Indulonu na termín osláv Nežnej revolúcie. Naším intelektuálnym napredovaním nás sprevádzal jeden z aktérov revolúcie a aktivista podzemnej Cirkvi, František Mikloško. Práve fungovanie tajnej Cirkvi v čase totality bolo nosnou témou víkendu. Ale poďme pekne po poriadku.

Čítať ďalej: Ôsma dávka Indulony v Tatranskej Lomnici

Perličky zo zákulisia

Andy Legutký

  • Andy Legutký žije niekoľkorakým životom a rieši paralelne viac vecí. V sobotu ráno ledva dobehol na diskusie, lebo slúžil sv. omšu a potom mal snúbeneckú náuku s rómskym (dvojdetným) párom. Spoľahol sa na to, že náuka bude krátka.
  • V sobotu poobede sa mal zúčastniť na Donovaloch na vyhlasovaní výsledkov nejakej veľkej súťaže v lietaní, v ktorej vyhral druhé miesto. (Blahoželáme!) Chcel však zažiť diskusiu s F. Mikloškom, preto zostal v Lomnici s nami a cenu išli vyzdvihnúť jeho „lietací“ kolegovia.

František Mikloško

  • F. Mikloška na nedeľu 17. novembra pozývali v Bratislave na nejaké výročné podujatie Zamatovej revolúcie, ale on dal prednosť Indulone. „Toto sa mi zdalo zaujímavejšie,“ povedal.
  • Na Indulone sa mu veľmi páčilo. Ešte v nedeľu po príchode domov napísal do mailu:
    Mila pani Vinterova, chcem sa Vam uprimne podakovat za krasne chvile v Tatrach. Spoznal som tam vela novych krasnych ludi. Dakujem Vam Frantisek Miklosko
  • F. Mikloško dostal doteraz najvyššie známky v hodnotení účastníkov. V priemere 9,47 bodov z 10. Potom, ako som mu poslala výsledky hodnotiacich dotazníkov, okrem iného napísal:
    Asi to tie deti brali s krestanskou laskou. V kazdom pripade dakujem. Pre mna to bolo krasne stretnutie s novymi cistymi ludmi. Dodnes z toho zijem. Dakujem Vam a pozdravujem vsetkych. Keby ste mali teraz video, tak vam prave podavam lavu ruku. Dobru noc. Frantisek Miklosko

Pavol Rajtár

  • Pôvodne vôbec nemal byť pozvaný, kontakt naňho nám dal jeho dobrý kamarát, p. Mikloško. Napadlo ho, že keďže býva priamo v Tatranskej Lomnici, je scestovaný, rád rozpráva o svojich zážitkoch atď., mohli by sme ho pozvať tiež. Keď som p. Rajtárovi volala, bral ako samozrejmú vec, že príde. P. Mikloško mu už o nás povedal, takže nebolo čo riešiť.

 

Oblastná rada

  • Kvôli Indulone a jej symbolickému dátumu sa presunul termín východoslovenskej oblastnej rady o týždeň.

Odporúčané texty

Ak si sa prihlásil/a na Indulonu 8, nezabudni si ako študijný materiál prečítať texty, ktoré sme pre Teba pripravili.

Literatúrou k témam p. Františka Mikloška sú vybrané úryvky z kníh od Jána Šimulčíka - Svetlo z podzemia a Zápas o nádej. Môžeš si ich stiahnuť tu (so súhlasom autora). Predtým sa však musíš prihlásiť podľa uvedených pokynov.

Na Andyho diskusie Ťa pripraví vatikánsky dokument Úvahy o návrhoch na právne uznanie zväzkov medzi homosexuálnymi osobami. Nájdeš ho tu.

Ak máš záujem o kompletné diela Jána Šimulčíka, mám doma (požičané) 3 kusy Svetla z podzemia a 3 ks Zápasu o nádej. Rada ich požičiam, prípadne aj nejako doručím, ak si zďaleka. Len sa mi ozvi na mail, ktorý je v kontaktoch na tejto stránke.

Juháska (Jana Vinterová)

Pozvánka na Indulonu 8

2013-11-15az17-indulona-8-pozvanka-mala

Základné informácie o Indulone 8

KEDY: 15. – 17. 11. 2013 (nie náhodou na výročie Nežnej revolúcie)

KDE: Tatranská Lomnica, ubytovňa 1. máj

ZA KOĽKO: 17,- €

PRE KOHO: skautov a priaznivcov skautingu od 15 rokov

HOSTIA A ICH TÉMY:

RNDr. František Mikloško – život pred rokom 1989:
• fungovanie tzv. podzemnej Cirkvi na Slovensku v čase komunizmu,
• práca disidentov, tvorba samizdatov, krása a riziká života v „podzemí“,
• vysväcovanie tajných kňazov, súdne procesy s odporcami režimu,
• Sviečková manifestácia a Nežná revolúcia 1989,
• prečo bol komunizmus trvalo neudržateľný z ekonomického hľadiska, ako je možné, že mlieko stálo 2 Kčs, každý mal prácu a všetkého bolo nedostatok;

Mgr. Ing. Andrej Legutký – homoloby, medziľudské vzťahy v skautingu, dobrodružstvá v oblakoch:
• aký postoj zaujať k dúhovým pochodom,
• prečo homosexuálne „manželstvá“ odporujú prirodzenému zákonu,
• homoloby v spoločnosti, médiách, školách a argumenty proti, pohľad katolíckej Cirkvi na túto problematiku,
• význam tradičnej rodiny;
• medziľudské vzťahy v oddieloch a zboroch,
• partnerské vzťahy medzi skautmi, ako sa k sebe správať počas skautských akcií, táborov,
• skautské manželstvá, ich problémy a výhody;

Pavol Rajtár - cestovateľské zážitky z vysokých hôr celého sveta, zákroky horskej služby + prezentácia fotografií.

PRIHLASOVANIE: do 25. 10. 2013 alebo do naplnenia kapacity voľných miest. Prihlášky prijíma Majka Sklenková, najlepšie mailom (adresu nájdeš v kontaktoch)

 

Aktuálne prihlásených účastníkov: 37 (aktualizované 13. 10. 2013 o 19:40)

Kapacita je naplnená. Ďalších prihlásených záujemcov evidujeme ako náhradníkov.