DSC06626Začalo sa babie leto. Vonku bolo farebne a relatívne teplo a my sme spustili už druhú časť našej roverskej akcie s názvom Indulona, teda intelektuálne, duchovné a logické napredovanie. Bola to trojdňovka, nie však obyčajná, ale nabitá takou mierou intelektuálnej energie a duchovna, že by to naplnilo aj koňa.

Poďme sa vzdelávať

Inšpiráciou pre takéto podujatie sa nám stalo Kolégium Antona Neuwirtha (KAN) a letné univerzity, o ktorých už v nejakom Médiu bola reč. Keďže v našom zbore máme silnú skupinu roverov, ktorí sú absolventmi týchto vynikajúcich kurzov, alebo im jednoducho aspoň fandia, povedali sme si – prečo nie? Rovering, to nie sú iba adrenalínové akcie, výpravy do zahraničia alebo pomoc pri stavbe táborov. Potreba vzdelávať sa vo filozofických, politických, teologických, morálnych, ekonomických a ďalších témach sa ukázala taká veľká, že dve Indulony sú za nami a už plánujeme ďalšiu.

 Tri základné veci

Základom takejto akcie sú tri veci: vysoko vzdelaní a schopní prednášajúci, nadšené publikum a vhodne zvolená téma. Keď sme sa dohodli, že leitmotívom bude tentoraz demokracia, niektorí sa tvárili trochu rozpačito. Taká nudná téma? Po prečítaní jednej z Lewisových esejí postupne menili názor, no a diskusie pod vedením skúseného hosťa ich dokonale presvedčili, že téma demokracie s nezáživnosťou nemá nič spoločné. Tým hosťom bol politický filozof, prednášajúci na KAN a vysokoškolský pedagóg z Bratislavy Juraj Šúst. Sčítaný, rozhľadený, v diskusiách zbehlý mladý človek, ktorý presne vie, o čom hovorí. Patrila mu celá sobota, teda gro programu, počas ktorého napoly prednášal a napoly s nami viedol odborné debaty v troch diskusných blokoch. A nebolo to len o politike. Demokracia má aj iné stránky, napr. morálnu, spoločenskú, ale hlavne filozofickú. Nielenže sme neobišli ani jednu z nich, ale zistili sme, že medzi najmladšími účastníkmi kurzu máme Johna Locka a Tomáša Akvinského v jednej osobe. Pozdravujem Šudiho, ktorý si určite tajne preštudoval ich diela a potom myšlienky z nich prezentoval ako vlastné názory, hihi...

To sa už dostávame k problematike účastníkov, teda publika. Indulona je organizovaná rovermi a pre roverov predovšetkým, ale aj pre iných členov zboru, ktorí sú starší ako 14 rokov a majú záujem zapájať sa do diskusie. Nejde teda o žiadnu masovku, lebo takýchto ľudí nikdy nie je veľa, u nás max. 15.

Ľahší začiatok

Pri organizovaní Indulony treba myslieť aj na to, že začínať náročnou témou nie je najšťastnejšie riešenie. Je to trojdňovka, ktorá sa otvára v piatok popoludní. Tu sa hodí niečo jednoduchšie. My sme teda začali otázkou: Oplatí sa byť v dnešnej dobe kresťanom? Odpoveď sme všetci poznali, ale ono to vždy znie lepšie, keď to povie niekto iný, napr. augustiniánsky kňaz. Na to sme potom nadviazali ďalšou úspešnou, hoci neplánovanou debatou pracovne nazvanou „zhulený Jano“. To nám prišiel jeden chlapec (Jano) porozprávať svoj životný príbeh, v ktorom sa každá druhá veta končila slovami: „... to som bol akurát zhulený“. Ale jeho posolstvo bolo samozrejme v tom, že s pevnou vôľou a s vierou sa dá prekonať všetko, aj drogová závislosť. Piatok sme ukončili koncertom svetoznámeho violončelistu na festivale Konvergencie.

Filozofické otázky

V sobotu sme sa v rámci troch diskusných blokov o demokracii dostali k rôznym otázkam typu: Je blažená nevedomosť naozaj blažená? Načo je dobré veci poznať? Prečo je demokracia zatiaľ najlepším politickým systémom? V čom sú nevýhody väčšinového rozhodovania? A pomedzi to sme aktívne oddychovali buď pri jedle, alebo pri naháňačkách, dokonca sme si urobili aj výlet na blízku vyhliadkovú vežu, kde sme kvôli filozofovaniu nedošli. V noci sme si pozreli véééľmi dlhý film Počiatok (Inception), pri ktorom sme sa viacerí už len prefackávali, aby sa nám nezavreli oči. Napriek tomu, že sme si nechali ujsť pohľad na vysvietené mäsá v Tescu a koncert čítačiek čiarových kódov (v rámci pre mňa nepochopiteľnej košickej akcie Biela noc), film sa nám podarilo spustiť až v naozaj pokročilom čase.

Vysoká úroveň

V nedeľu sme tému demokracie uzavreli posledným diskusným blokom a potom sme už len voľne konverzovali a filozofovali o kadečom, napr. aj o tom, prečo je demokracia v skautingu mierne uletená, ako sa dá medzi rovermi rozvíjať skutočné duchovno a iné.

Akciu sme si zhodnotili hneď v ten istý deň a musím sa priznať, že počas svojho dlhoročného skautského fungovania som sa s takým pozitívnym výsledkom ešte nestretla. A keďže sú všetci takí nadšení a intelektuálne povznesení, tak už dnes rozmýšľame nad ďalšími témami a prednášajúcimi, ktorých si pozveme. Latka je teraz nastavená veľmi vysoko, tak uvidíme, ako sa nám podarí udržať si túto úroveň naďalej...

Juháska, 68. zbor Biele vrany Košice