O Indulone, voľbách a Noemovej arche

img 6746Drahí moji. Teším sa z možnosti napísať obyčajný článok o veľmi neobyčajnej akcii, ktorá v našom zbore nemala obdobu. Ide o skvele strávenú trojdňovku v Zborove, zorganizovanú pre ľudí v zbore od 14 rokov. Takéto duchovne orietované víkendovky su vcelku raritou a táto spomedzi nich mala ešte svojským spôsobom viac vynikať.

Ako iné trojdňovky, všetko sa to začalo v piatok dlhou cestou na sever Slovenska. Niekedy podvečer tam celá naša dotrmácaná grupa, teda 13 ľudí + Amálka, konečne dorazila. Ubytovaní sme boli v budove blízko fary. Povyberali sme svoje pakšamenty, jedlo a netrpezlivo čakali na našich hostí, prednášateľov, najmä na Xaviera. Po jeho príchode sme mali nejaké vstupné info a ešte večer sme si pozreli jeden dobrý obyčajný film, predtým ako sme sa mali na ďalší deň pustiť do hlbín myšlienok, vedomostí a diskusií.

 Po krátkej noci a veľkých raňajkách sme boli pripravení na prvú veľkú prednášku, ktorá trvala až do obeda – Starý zákon. Keďže je na túto problematiku Xavier naslovovzatý odborník, tak napriek obtiažnosti to bolo naozaj výborné. Rozoberali sme Starý zákon z literárneho a historického pohľadu, ale aj jednotlivé časti ako stvorenie sveta za 7 dní a iné. Taktiež sme ho počastovali našimi otázkami, ktoré sme si ku Biblii predtým pripravili.

img 6874Po obede sme mali zdĺhavú a ťažkú úlohu, a síce ísť voliť. Našťastie výsledok dopadol celkom dobre. Po tomto sme mali jednu umeleckú aktivitu, zameranú na náboženskú toleranciu a taktiež sme načali problematiku o Noemovej arche dokumentárnym filmom, keď vtom prišiel ďalší hosť - Tvrďas (zborový vodca 112. zboru Prešov – Sekčov).  A preto sme sa preniesli ku inej časti programu, čím bolo posedenie v kruhu vonku pod košatým stromom. Bol to istý typ zdieľania, ale nie celkom klasický, keďže tam títo hostia pôsobili viac ako poradcovia. Posledným bodom v tomto zaujímavom duchovnom programe bola aktivita, kde sme sa mali snažiť opísať a pochopiť spoluprácu katolíkov a nekatolíkov v skautingu a iných organizáciách. Ďalej nasledovalo poďakovanie od organizátorov (mladší roveri) za námahu Xaviera, Zváračky a Tvrďasa. Zvyšok večera bol viac-menej voľný, väčšinou vyplnený diskusiami až do hlbokej noci.

V nedeľu bola skorá omša a po nej program ako cez iné trojdňovky. Balenie, upratovanie a neodmysliteľné ZNAMENIA. Po spätnej väzbe účastníkov sme sa okolo jednej konečne pobrali na bus. Väčšina išla z Bardejova späť do KE, avšak Kaja, istá bývalá košická skautka, odišla späť do Banskej Bystrice (týmto chcem vyjadriť potešenie, že sme ju znovu mohli vidieť) a traja z nás (Padre, Ondro a ja) sme sa vydali do Plavnice zistiť, či sa tam dá znovu táboriť. No, a ako viete, tak sme sa vrátili s pozitívnym výsledkom.

Ako jeden z organizátorov pevne verím, že táto akcia bola iba jednou z mnohých ďalších, ktoré sa uskutočnia, aj vďaka vynikajúcej spätnej väzbe. Budeme sa snažiť priblížiť sa k ideálnej predstave a požiadavkám, ako by takéto duchovné a mysliteľské akcie mali vyzerať.